Baranausko fotografuoti Šv. Lauryno atlaidai po 50 metų sugrįžta į Palūšės bažnyčią

Minint unikalios Palūšės bažnyčios 270 metų sukaktį, Lietuvos nacionalinis muziejus kartu su vietos bendruomene parengė ir rugpjūčio 9 dieną joje atidaro Mariaus Baranausko fotografijų parodą „Sugrįžimai“. Fotografo objektyve prieš penkis dešimtmečius atsidūrusi Šv. Lauryno atlaidų šventė į Palūšę vėl sugrįžta parodos pavidalu.

Šios parodos nebūtų, jeigu 1971 metų rugpjūčio pradžioje miestelyje vykusi didelė šventė – Šv. Lauryno atlaidai – nebūtų patraukusi M. Baranausko žvilgsnio. Prienuose gimęs ir Vilniuje gyvenimą praleidęs fotožurnalistas dažnai lankydavosi Ignalinos krašte, mėgo fotografuoti apylinkes, kaimus ir gamtą. Įamžinęs vietos bendruomenei svarbios šventės akimirkas, M. Baranauskas jomis papildė savo fotoarchyvą.

2015 metais šį archyvą – daugiau kaip 30 000 negatyvų ir 3000 fotografijų – Lietuvos nacionaliniam muziejui padovanojo fotografo duktė Audra Baranauskaitė-Urbakavičienė, o dėmesį į kai kuriose nuotraukose užfiksuotas pažįstamas vietas ir vaizdus atkreipė muziejaus archeologas Gytis Grižas. Būtent jo iniciatyva kartu su Palūšės bibliotekininkės Ritos Ramanauskienės pagalba ir atsirado ši niekur iki šiol nepublikuotų fotografijų paroda.

1971 metais vykusios šventės akimirkos išliko daugiau nei pusšimtyje fotografijų, beveik trys dešimtys jų eksponuojamos parodoje. Nuotraukose atsiskleidžia apylinkių ir vietos žmonių grožis, tuomet taip pakerėjęs M. Baranauską: moterys ir vyrai, besirenkantys į atlaidų šventę, jaunimas, pakiliai dalyvaujantis procesijoje, šv. Mišioms besiruošiantys kunigai, atlaidų atributais – ledinukais – besidžiaugiantys vaikai.

Paroda tarsi kviečia palūšiškius sugrįžti į anuos laikus, o kartu – atrasti pažįstamus veidus ir šia informacija papildyti iki šiol didžiąja dalimi bevardę muziejuje saugomo fotoarchyvo dalį.

„Pavyko atpažinti fotografijose užfiksuotą ilgametį Ignalinos bažnyčios kleboną ir dekaną, Ignalinos bažnyčios statytoją monsinjorą Igną Jakutį, daug metų Palūšėje zakristijonavusį Igną Bečelį. Deja, didžioji dalis nuotraukose įamžintų šventės dalyvių nėra atpažinti. Tikime, kad susirinkusieji į kasmetinę šventę, šiemet skirtą ir Palūšės bažnyčios jubiliejui, mielai skirs laiko ir artimųjų, kaimynų paieškai, kai kas gal atras ir save prieš daugelį metų. Labai džiaugsimės, jeigu šiais atradimais bus pasidalinta ir su parodos organizatoriais“, – sako parodos kuratorius, Lietuvos nacionalinio muziejaus muziejininkas Gytis Grižas.

Paroda Palūšės Šv. Juozapo bažnyčioje veiks nuo rugpjūčio 9 dienos, tą dieną vyks Šv. Lauryno atlaidų šventė. Parodą organizavo Lietuvos nacionalinis muziejus, Palūšės Šv. Juozapo bažnyčia ir Ignalinos rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Palūšės filialas. Parodos kuratorius Gytis Grižas, dailininkė Ieva Cicėnaitė, rengėja Rita Ramanauskienė. Nuotraukas atspaudė Algis Juodis.

Apie autorių:

Marius Baranauskas (1931–1995) – Lietuvos fotografijos klasikas, ilgametis fotožurnalistas, fotomenininkas. Reportažinių fotografijų meistras. Studijavo žurnalistiką Vilniaus universitete, nuo 1956 metų dirbo fotokorespondentu. Dalyvavo beveik 400 respublikinių ir tarptautinių parodų, surengė 34 autorines parodas. Už sovietų karinės agresijos dokumentavimą perversmo dienomis buvo apdovanotas Sausio 13-osios atminimo medaliu. Mariaus Baranausko fotografijoms būdingas natūralus grožis, švelnus humoras, nuotraukos kupinos gyvenimo meilės. Pagrindinės fotografo kūrybos temos – kelionės po pasaulį, Atgimimo kronika ir Lietuvos vaizdai.

______________________

Lietuvos nacionalinio muziejaus naujienas kviečiame sekti socialiniame tinkle: https://www.facebook.com/lnmuziejus/ ir interneto svetainėje: http://www.lnm.lt/

Fotografijų pavadinimai:

1. Šv. Lauryno atlaidai Palūšėje. Pasiruošimas šventei. Antras iš kairės zakristijonas Ignas Bečelis. 1971 m. rugpjūčio 8 d. Fot. M. Baranauskas. LNM
  2. Šv. Lauryno atlaidai Palūšėje. Procesija. 1971 m. rugpjūčio 8 d. Fot. M. Baranauskas. LNM
  3. Šv. Lauryno atlaidai Palūšėje. Berniukas prie šventoriaus tvoros. 1971 m. rugpjūčio 8 d. Fot. M. Baranauskas LNM
  4. Šv. Lauryno atlaidai Palūšėje. Mergaitės prie šventoriaus tvoros. 1971 m. rugpjūčio 8 d. Fot. M. Baranauskas. LNM