Vasario 21 – 23 dienomis Tverečiaus miestelyje, Ignalinos raj. vyko trečioji, paskutinioji (organizuota Lietuvos) vaikų vasaros stovykla – “Atrask Save”. Iš viso dalyvavo 38 vaikai iš Latvijos ir Lietuvos. 15 vaikų iš Latvijos ir 23 – iš Lietuvos. Vieną iš trijų dienų stovykloje Ignalinos raj. praleidę vaikai vyko į Vilnių, kur dalyvavo spektaklyje vaikams bei važiavo pramogauti į batutų parką. Stovykla buvo finansuojama iš Europos teritorinio bendradarbiavimo tikslo (toliau – ETBT) programos „2014–2020 m. Interreg V-A Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programa“. Projekto partneriai yra Švč. M. Marijos Gimimo parapija bei Daugpilio Jėzaus Širdies Katalikų parapijų.

Projekto ir stovyklos tikslas yra suteikti galimybių vaikams iš socialinės atskirties šeimų tobulėti, įgyjant naujų įgūdžių, atrandant ir ugdant savo talentus, įveikiant savo baimes ir tokiu būdu mažinti socialinę įtampą tiek Ignalinos, tiek Daugpilio rajonuose. Liepos mėnesį įvyko pirmoji stovykla. Rudenį vaikai iš Ignalinos keliavo į Daugpilį, kur taip pat dalyvavo stovykloje. Dviejų metų laikotarpyje iš viso lietuviai ir latviai suplanavo apie 10 vaikų stovyklų. Trys iš jų buvo suplanuota Lietuvos.

Vasario mėnesį vykusios stovyklos “Atrask Save” pagrindinis tikslas buvo vaikams padėti atrasti save. Tai vaikai galėjo padaryti keturiais pagrindiniais būdais: (i) ryto rato metu; (ii) talentų užsiėmimų metu; (iii) per bendras vakarines veiklas ar (iv) socialinės veiklos metu.

Ryto rato užsiėmimai

Šie užsiėmimai buvo struktūruoti taip, jog pirmiausia vienas kviestinis žmogus, turintis patirtį augant nedarnioje ar socialinės atskirties šeimoje, pasidalina savo patirtimi. Po šio pasidalinimo vaikai buvo padalinti į grupes, kurių metu vyko diskusija apie tai, kuo vaikai susitapatino, kokias emocijas jautė. Šių užsiėmimų metu vaikai turėjo galimybę paliesti tokias temas kaip gėda, baimė, pyktis, tėvų meilė, svajonės ir kita. Grupių metu buvo pabrėžiama jog kalbame po vieną, nekritikuojama, nesmerkiame ir nepertraukiame. Tai buvo saugi vieta vaikams atsiverti bei atvirai pasidalint.

Talentų užsiėmimai

Norėjome, jog stovyklos metu vaikai galėtų susipažinti su savo talentais. Todėl kiekvieną dieną stovyklos metu vaikai galėjo pasirinkti vieną iš keturių galimų popietinių veiklų (i) dailės, (ii) fotografijos (iii) šokių ar (iv) sporto užsiėmimų. Visi keturi užsiėmimai buvo vedami vadovų, kuri yra savo srities specialistai bei turi patirties, dirbant grupėse. Kiekvienos dienos metu vaikai turėjo skirtingas temas ir užduotis toje srityje. Tai leido vaikams eksperimentuoti bei pamatyti kokius talentus jie turi. Kiekvieną vakarą turėjome dienos aptarimus, kurių metu taip pat diskutavome su vaikais, kas jiems labiausiai patiko/nepatiko dienoje. Po kelių užsiėmimo vaikai jau galėjo įvardinti jaustas emocijas dienos metu bei po truputį atpažinti kokios veiklos geriausiai atskleidžia jų talentus.

Bendros vakarinės veiklos

Kiekvieną vakarą stovyklos metu turėjome bendrus užsiėmimus, kurių tikslas buvo vaikams atsipalaiduoti, pasilinksminti, geriau vienas kitą pažinti. Vienas iš vakarų buvo bendra šokių pamoka, jos metu mokytoja musu išmokė du šokius. Šie šokiais vaikams taip įsiminė, jog vaikai dar keletą kartų juos sušoko rytines mankštos metu ir panaudojo kaip pasirodymą talentų šou metu. Taip pat turėjome talentų vakarą, kurio metu vaikai galėjo pasirodyti ir pademonstruoti ką moka. Talentų šou metu vaikai šoko, dainavo, grojo bei vaidino. Kaip vadovai buvome labai nustebinti kokie kūrybingi bei drąsūs vaikai gali būti.

Kitos vakaro veiklos buvo orientacinės varžybos po Tverečiaus miestelį, vakaro laužas (jam sukurti labai daug prisidėjo Tverečiaus miestelio seniūnę, kuri labai noriai sutiko mums padėti), žaidimų vakaras, kurio metu vaikai labai noriai žaidė “Mafiją” (psichologinis vaidmenų žaidimas). Turbūt labiausiai įsimintina veikla vaikams buvo dienos ekskursiją į Vilnių. Jos metu apsilankėme ant Akropolio ledo bei buvome ekskursijoje po Vilniaus katedros požemius.

Socialinės veiklos

Kadangi vienas iš stovyklos tikslų buvo vaikams ugdyti socialinius įgūdžius. Visa stovykla buvo paremta disciplina t.y., aišku dienos grafiku, rytine mankšta ir pagalba tvarkantis. Turėjome ir motyvacinę sistemą, kur vaikai turėjo šansą rinkti lipdukus už pagalbą tvarkantis bei pagalbą virtuvėje. Surinkus atitinkamą kiekį lipdukų stovyklos pabaigoje vaikai gavo prizą- puodelį su bendra visų stovyklos dalyvių nuotrauka.

Džiaugiamės matydami kaip vaikai greitai susidraugavo vienas su kitu, kartais nepaisant ir kalbos barjero (ne visi vaikai iš Ignalinos mokėjo kalbėti rusiškai). Smagu buvo girdėti, kai paskutinę dieną vaikai, nors ir ilgėdamiesi namų, kalbėjo ir jau kūrė planus apie susitikimą būsimose stovyklose rudenį.

Šį projektą finansuoja Europos Sąjunga.

2014–2020 m. Interreg V-A Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programa siekia prisidėti prie socialinės atskirties mažinimo tiek Ignalinos, tiek Daugpilio regionuose.

Šis straipsnis parengtas naudojant Europos Sąjungos finansinę paramą. Už šio straipsnio turinį atsako Ignalinos Švč. M. Marijos Gimimo parapija.  Jokiomis aplinkybėmis negali būti laikoma, kad jis atspindi Europos Sąjungos nuomonę.

Informacija apie programą: www.latlit.eu; www.europa.eu; #LATLIT